پرسش وپاسخ

بقیع، گنج تاریخ و مخزن اسراری جاودانه است + تصاویر


بقیع، گنج تاریخ و مخزن اسراری جاودانه است + تصاویر


بقیع، سینة سینا است، که اکنون ساکت و خاموش، منتظر سؤال‌‌های ذهن‌‌های کاوشگر و معنا طلب است.

بقیع، گنج تاریخ و مخزن اسراری جاودانه است + تصاویر

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ بهشت بقیع، در شرق مسجد النبی و در فاصلة ۲۰۰ متری آن واقع است و یکی از خاطره انگیزترین مکانهای مدینه محسوب می‌شود.

در سمت راست ورودی قبرستان بقیع، مرقد پاک چهار امام معصوم؛ امام حسن مجتبی، امام زین‌العابدین، امام محمد باقر و امام جعفر صادق (علیهم السلام) قرار دارد. تا پیش از سلطة وهابیان بر روی قبور ائمة اطهار و برخی بزرگان، گنبد و بارگاهی وجود داشت.

در جلوی قبور چهارگانة ائمة اطهار، مدفن عباس، عموی پیامبر مشخص است و در کنار آن، قبر فاطمة بنت اسد، مادر حضرت علی (علیه السلام) جای گرفته است.

قبرهای سه دختر پیامبر؛ زینب، امّ کلثوم و رقیه و کمی جلوتر، همسران پیامبر در کنار یکدیگر قرار دارند.

در ادامه، در سمت راست، ابراهیم، فرزند پیامبر و جلوتر، برخی از شهیدان اُحُد و اسماعیل فرزند امام جعفر صادق و حلیمة سعدیه، مادر رضاعی پیامبر به خاک سپرده شدهاند.

درسمت چپِ ورودی بقیع، دو قبر وجود دارد که متعلق به عمه‌های پیامبراست و در کنار آن قبر امّ‌البنین، مادر علمدار کربلا است.

برخی از شخصیت‌های سر‌شناس مدفون در بقیع عبارتاند از:

عقیل، عبدالله بن جعفر طیار، محمد حنفیه، اسعد بن زراره، عثمان بن مظعون، عبدالله بن مسعود، ارقم بن ابی ارقم، مقداد، سعد بن معاذ، جابربن عبدالله انصاری، عثمان و مالک بن انس.

بقیع، گنج تاریخ و مخزن اسراری جاودانه است. تاریخی مملو از حادثه و دنیایی از همة عظمت‌ها، اخلاص‌ها، رشادت‌ها، کرامت‌ها، معناها، جانفشانی‌ها، ایثارها، مظلومیت‌ها، حماسه‌ها و فریادهاست؛ فریادهایی در سکوت، گریه‌هایی در تنهایی.

بقیع، مجمع اسرار، رازها و رمزهای سر به مهر است که دست تطاول و ستم، نگذارده لب بگشاید و رازها و رموز و اسرار معرفت بخش خود را فراروی انسان‌‌های سرگشتة معاصر، نجوی کند.

بقیع، سینة سینا است، که اکنون ساکت و خاموش، منتظر سؤال‌‌های ذهن‌‌های کاوشگر و معنا طلب است. بقیع داستان صدها صحابی مخلص و وفادار است که هرگز سهمی دنیوی از ایثار و اخلاص‌ها و همگامی‌‌های خود با نبی رحمت در دنیای ماده، طلب نکرده‌اند.

داستان امامت شیعی و راستین اسلامی است که در چهرة سبط اکبرِ نبی رحمت، حسن مجتبی و باقی ماندة حادثه طف، سجاد امامت و باقر علوم و صادق آل البیت تجلّی یافته است.

باز هم بنگارم که بقیع، یادوارة تشت سرخ خون و یادوارة تیرهای نشسته بر پیکری مظلوم است.

.